Auteursarchief: Toon

Schotse staande klok van, J.& A. Mc Nab Perth Schotland

 Longcase clock, moves to next house.

Naar aanleiding van een kranten artikel in de Maasdriehoek van oktober 2009 dat leidde tot de oprichting van de klokkengroep Maak eens tijd, reageerde toen een aantal personen. Zo ook een mevrouw uit Heijen, met de vraag of ik haar staande klok kon voorzien van nieuw darmsnaar. Na de klok bekeken te hebben kocht ik nieuw darmsnaar bij het ”Klokkenmenneke uit Asten” op de markt in Cuijk.

Het was een klok met een afwijkende wijzerplaat. De signatuur deed Engels aan, maar verder had ik er toen geen aandacht voor. De klok heeft een mahoniehouten kast, deels gefineerd en stamt uit de late Régence periode, dus de eerste helft van de 19e eeuw. ( Régence periode duurde 1811-1820).

Voor en achterzijde van het uurwerk.

De wijzerplaat is van 2 mm dik staal en de ondergrond is van goudbrons voorzien. Hierop zijn de zwarte Romeinse cijfers geschilderd, en de cijferring, datum en seconden aanduiding zijn afgebiesd met zwart en rood. Zover als ik kan beoordelen is het gehele uurwerk, kast en slinger origineel. Jarenlang heeft de klok goed gelopen tot voor enkele maanden terug. De eigenaresse was kort geleden verhuist naar een ander ” home ”, en dan komen natuurlijk ook de problemen. Na een telefoontje heb ik de snaren weer geordend en de klok liep weer. Echter niet lang! Wat bleek namelijk, de snaar zat weer tussen de wielen. Ook bleek dat de  pal-veer aan de trommel los zat. Nadat ik een nieuwe veer had gemaakt liep de klok weer. Tot ik bij toeval zag dat er twee tanden uit het grond-rad waren gebroken. Vermoedelijk doordat de pal-veer gebroken was en er een stukje  tussen het tandwiel was gekomen. Na dit gerepareerd te hebben liep de klok, die overigens van een perfecte kwaliteit is weer als nieuw. De enige slijtage verder was de ingeslagen ankerbekken.

De reparatie gebruikte ik ook om wat gegevens over het uurwerk vast te leggen. En om de gegevens van de maker: J.& A. Mc. Nap uit Perth op te sporen. Dat begon met de signatuur op internet op te speuren.

Gang en slagwerk
J.& A. Mc. Nap uit Perth

In het boek:

kwam ik de volgende gegevens tegen:

M’NAB, JOHN. Leonard Street, Perth, 1820.

En M’NAB, J. & A. 35 George Street, Perth, 1837-49.

En in Clockmakers and Watchmakers of Scotland, by Donald Whyte, 2005 stond

M’NAB, JOHN. Leonard Street, Perth, 1820.

M’NAB, J. & A. 35 George Street, Perth, 1837-49

Verder zoekend kwam ik de naam weer tegen in:

Hier alle M’Nab uit het telefoonboek.

Scottish Post Office Directories > Towns > Perth > 1845-1885

M’Nab, Duncan, warper, Carpenter street

M’Nab, J. & A., watchmaker, 33 George street — house 57

M’Nab, Miss, Tayside, Bridgend

M’Nab, Miss Margaret, grocer, 83 South street

M’Nab, Mrs Bobert, Carpenter street

M’Nab, Bobert, blacksmith and ironmonger, 3 Kinnoull street-

house 59 North Methven street

M’Nab, J. & A., watchmaker, in de 33 George street — house 57

Op bovenstaand adres zit nu het makelaars kantoor, Nex Home van M Macnabs

Op de onderstaande site vond ik nog meer gegevens.

www.925-1000.com

Hallmarks Database and Silver ResearchHallmarks Database and Silver Research

Alexander M’Nab/Daniel Robertson – Perth – 1862 Alexander McNab was born at Perth in 1803. He died on the 14th May 1867. Alexander McNab had earlier been in partnership with John McNab from c.1820 until 1856. The business being styled John & Alexander McNab. John McNab was born at Perth c.1792, he died on the 8th August 1856. The partnership entered a mark ‘McN’ contained within a shield, with the Edinburgh Assay Office. As can be seen from the above advertisement, Alexander McNab retired in 1862 and passed his business on to his nephew, Daniel Robertson, who had been in his employ for 16 years.

Uit de bovenstaande tekst en een advertentie blijkt dat Alexander McNab met pensioen ging in 1862 en zijn bedrijf overdeed aan zijn neef, watchmaker Daniel Robertson, die er toen al 16 jaar werkte.

John McNap (1792-1856) werkte samen met zijn broer Alexander McNab (1803-1867) en zijn de zoons van *Robert McNab, clock and watchmaker of Perth, active tussen1790-1820.

De gebroeders waren ook lid van de Edinburgh Assay Office onder de merknaam McN. Dit omdat ze ook in edele metalen (Sieraden) handelden. Vermoedelijk waren het van oorsprong smeden, zoals zoveel klokkenbouwers.

*The British Museum

J & A McNab (Biographical details)

J & A McNab (clockmaker/watchmaker; Male; 1837 – 1856)

Also known as

J & A McNab; McNab, J; McNab, A

Address: Perth

Biography

Clock and watch makers, the partnership of John McNab (1792-1856) and Alexander McNab (1794-1868). Both sons of Robert McNab, clock and watchmaker of Perth, active 1790-1820.

Bibliography

Whyte, D. (2005), “Clockmakers & Watchmakers of Scotland”, Mayfield Books, Ashbourne, Derbyshire Loomes, B. (2006). “Watchmakers and Clockmakers of the World”, N.A.G. Press, London

Toon Michiels   13 april 2017